Název pro novou železniční zastávku? U veřejnosti vítězí “Nové Strašnice”

(12. 7. 2021) Městská část Praha 10 připravuje novou železniční zastávku u současného metra Depa Hostivař. Veřejnost mohla navrhnout její nový název, vybrala si Nové Strašnice. Nyní se začne jednat o možném novém pojmenování zastávky i přilehlého dopravního terminálu – metra a nové tramvajové zastávky. Vybraný název slouží městské části jako podklad pro výběr nového názvu a následná jednání. Změna takového názvu je ale běh na dlouhou trať a vyžaduje shodu všech dotčených institucí.

Do 17. 6. 2021 mohla veřejnost navrhnout nový název pro připravovanou železniční zastávku. Anketu nám vyplnilo celkem 100 lidí, kteří přišli s celkem 179 nápady. Velmi za ně děkujeme!!! Celkem 43 nápadů navrhuje pojmenovat zastávku Nové Strašnice, 27 z nich Strašnice, 22 Malešice a 14 Černokostelecká. Obecně panuje shoda na tom, že by se spolu s novým názvem pro železniční zastávku měla přejmenovat i konečná stanice linky metra A a nově připravovaná tramvajová zastávka. Teprve v té chvíli se může místo stát přehledným dopravním terminálem.

A proč nový název?

Nově připravovaná vlaková zastávka i přilehlá zastávka metra neleží v katastru Hostivař, leží v katastru Strašnice. Pro mnohé lidi proto může být matoucí.

Nastává správný čas na změnu

Lokalita v jejím okolí navíc projde v budoucnu proměnou. Dopravní podnik hl. m. Prahy chystá projekt nové tramvajové zastávky přímo u metra Depa Hostivař. Magistrát hl. m. Prahy zase investuje do výstavby parkovacího domu a Městského okruhu. A to nejsme u konce, Institut plánování a rozvoje pracuje na analýzy Malešicko-Hostivařské průmyslové oblasti, která určí budoucí rozvoj lokality.

Historie názvu stanice metra A – Depo Hostivař

Konečná zastávka linky metra A – Depo Hostivař se veřejnosti otevřela na jaře roku 2006. Městská část již v té době nebyla s názvem spokojena, navrhovala nové názvy, jako je Sazečská, Černokostelecká či Malešice. Na daných názvech ale nepanovala obecná shoda. Název Depo Hostivař byl nakonec zvolen podle nejbližší dominanty, a to stejnojmenného Depa Hostivař (Lidovky, 2007).