8.3.7 Jaká je mobilita místních umělců, uměleckých skupin a kulturních produktů? Účastní se např. kulturní organizace nadregionálních a zahraničních projektů a akcí?

Mobilita místních umělců souvisí s jejich úspěšností a navázanými kontakty. Na území MČ Praha 10 působí uskupení, která pravidelně buď pořádají mistrovství pro příslušníky jiných měst či více zemí nebo se i účastní vystoupení, mistrovství či soutěží v jiných městech ČR nebo jiných zemích.

Mezi takové soubory patří např. Pop Balet, který je profesionálním tanečním souborem s tradicí již od roku 1971. Věnuje se všem stylům, aktivně vystupuje v divadlech i na komerčních akcích. Tanečníci mají vystudovanou taneční konzervatoř, pravidelně se účastní workshopů s prestižními choreografy (Tanec bez hranic, World Dance Movement) a většina z nich se sama věnuje výuce tance (Taneční škola InDance).

K nejvýznamnějším uměleckým projektům souboru patří například celovečerní představení Tanecbook, které se tančilo i na Nové scéně Národního divadla, představení Trinity (Divadlo Komedie) a také nastudování Dvořákovy Rusalky společně se živým orchestrem (Brusel). Pop Balet se také umístil na 1. místě v soutěži Taneční skupina roku s choreografií Lights. K nejúspěšnějším komerčním akcím se řadí turné Optický klam Olgy Lounové, dále vystoupení na akci Fotbalista roku po boku Karla Gotta (píseň Za obzor), tančili také pro společnosti Mary Kay nebo Symbio+ a pravidelně tvoříme doprovodný program na akci Czech Hotel Awards. Velmi pozitivní ohlasy přinesla také spolupráce na swingové show Sinatrology.

Taneční škola InDance navazuje na Studio Pop Balet a v současnosti má přes 1200 žáků. Působnost taneční školy je široká, zaměřuje se na kurzy vhodné pro děti, mládež i dospělé, a to ve stylu jazz dance, hip hop, funky, TV + theatre and musical dance. 

V jejích řadách se vzdělávají jak taneční amatéři, hledající taneční volnočasovou aktivitu a zábavu, tak i talentovaní a cílevědomí studenti s aspirací stát se profesionálními tanečníky, lektory či choreografy. Tanečníci mají rovněž možnost odjet studovat do zahraničí do spřátelených tanečních škol a studií.

Vybraní talentovaní tanečníci a tanečnice mají možnost stát se členy souborů Pop Balet a intenzivně rozvíjet své nadání. Soubory jsou rozděleny dle věku a pracují s nimi nejen ti nejlepší pedagogové a choreografové školy, ale i externisté působící u nejlepších souborů v ČR (Laterna Magika, Národní divadlo, DOT504 aj.) či špičkoví zahraniční choreografové z USA a Evropy. Kromě dalšího vzdělávání v oblasti umění připravují soubory vlastní projekty a reprezentují práci školy na domácí a zahraniční taneční scéně.

Soubory Pop Balet často prezentují taneční školu InDance na různých společenských akcích a tanečních přehlídkách. Žáci taneční školy InDance například každoročně vystupují na vánočních a velikonočních trzích na Staroměstském náměstí a jsou součástí programu International Choir of Pratur v divadle Minor. Mezi další aktivity taneční školy InDance patří účast na přehlídkách Mezinárodní týdny tance, Tancesse, Tanec, tanec,… a International Festival Jazz Dance Open.

ZUŠ Olešská se vyučují následující obory: hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický. Řada absolventů školy se věnuje umělecké činnosti profesionálně, a to nejen v rámci ČR, ale sbírají ocenění i v zahraničí. ZUŠ Olešská disponuje též vlastním orchestrem, který by mohl spolupracovat s MČ na kulturních akcích.

Taneční studio COOL DANCE má již své pevné místo v tanečním světě. Má několik studií po celé ČR. Vytváří taneční kurzy pro veřejnost, vedou sportovní klub, organizují taneční soutěže a v neposlední řadě jsou spoluorganizátory největší mezinárodní soutěže v ČR – Prague Open Dance Festival. Nabízí sportovní tanec, vystoupení a show, taneční kurzy a kroužky pro děti, dospělé, páry i sólo ženy. Spolupracují s hvězdami Star Dance.

Rinceoiri, klub irských tanců je nejstarší taneční klub zabývající se irskými tanci v České republice. Rinceoiri Irish Dance Academy (RIDA) je škola irského tance a stepu založená v září roku 2004 při taneční skupině Rinceoiri. Již od roku 1997, kdy vznikl jako občanské sdružení, se věnuje šíření irské taneční kultury). Pořádá kurzy podle úrovní – od úplných začátečníků až po velmi pokročilé (beginners – open). Kurzy irského tance a stepu vedou zkušení lektoři z řad tanečníků Rinceoiri. Škola každoročně pořádá mezinárodní soutěž v Praze s názvem Prague Feis. Je to nejlepší příležitost, jak si soutěžení vyzkoušet, a také se porovnat s ostatními tanečníky. Pořádají také společné akce pro všechny tanečníky RIDA, jako např. několikadenní jarní soustředění, letní školu a závěrečné vystoupení, kterým je tradičně ukončen školní rok. Soubor za svou historii vystupoval v ČR i v okolních evropských státech v divadlech, na festivalech a dalších akcích. Své choreografie představil i v takových prostorách jako je Kongresové centrum, Tesla aréna Praha (u příležitosti oslav 10 let irského tance v ČR a v rámci projektu Crazy Day), či na přeplněném náměstí Trafalgar Square v Londýně při oslavách svátku svatého Patrika. V jedné z televizních talentových show dokázali tanečníci Rinceoiri uchvátit porotu natolik, že se dostali až do finále. V roce 2010 pak vyhráli ve své kategorii soutěž Taneční skupina roku. V březnu 2013 soubor získal ocenění CIBCA Cultural Oscar za přínos irské kultuře v České republice. Mezi největší úspěchy souboru dále patří dvě vlastní celovečerní taneční show. První z nich byla pod názvem Dancing Dream (původně Swan Legend) představována divákům v mnoha městech po celé České republice v letech 2008–2013. Druhou celovečerní show souboru bylo představení 7 Reasons to Dance, které mělo premiéru na podzim 2013 a v nabídce skupiny Rinceoiri bylo do roku 2016. Tanečníci Rinceoiri jsou úspěšní i na mezinárodních soutěžích (feisanna a championships), pravidelně se umisťují na předních příčkách soutěží v Evropě v nejvyšších kategoriích intermediate/open. Každoročně se prezentují také na soutěžích na Britských ostrovech. Od roku 2010 se pravidelně účastní světových šampionátů a to jak v týmových, tak i sólových tancích. Přední příčky tanečníci skupiny Rinceoiri obsazují i na mistrovství kontinentální Evropy.

RIDA spolupracuje s plně kvalifikovanou lektorkou TCRG, která v Čechách zastupuje londýnskou školu McGahan Lees Academy. McGahan Lees Academy byla založena v roce 1996 a patří mezi velmi úspěšné školy irského tance. Zakladatelka sama dosáhla největšího úspěchu v roce 2004, kdy složila porotcovské zkoušky a získala tak titul ADCRG. Přestože je McGahan Lees Academy poměrně mladá, její členové pravidelně vyhrávají šampionáty po celém světě. Největší úspěch slavila škola v roce 2006, kdy se 2 její členové stali světovými šampiony. Následovalo vítězství další členky v kategorii Senior Ladies v roce 2008. Vedle 3 vytoužených titulů světových šampionů jsou tanečníci McGahan Lees Academy vítězi soutěží All Ireland´s, Great Britain´s, British National´s, All Scotland´s a North American Irish Dance Championships.

MČ Praha 10 pořádala v roce 2019 akci Den pro Desítku, na které hostoval soubor Hradišťan. V roce 2020 z důvodu epidemie COVID 19 nehostoval žádný soubor.